FC Nordsjælland forlænger med fremadstormende trio
FCN har søndag forlænget kontrakterne med Viktor Tranberg, Magnus Kofod Andersen og Andreas Olsen.
FC Nordsjællands unge mandskab har i denne sæson gjort det fremragende med en topplacering i Alka Superligaen.
Flere talenter har bidraget til den imponerende sæsonstart, og søndag er tre af dem blevet belønnet med kontrakter, der knytter dem til Farum-klubben i de kommende år.
20-årige Viktor Tranberg og den to år yngre Magnus Kofod Andersen har begge etableret sig på FCN's superligahold med stærke præstationer i henholdsvis forsvaret og på midtbanen.
Tranberg har fået forlænget sin aftale frem til 2020, mens Kofod Andersen har underskrevet en kontrakt, der løber frem til 2022.
Ud over de to profiler har FCN givet den 17-årige angriber Andreas Olsen en forlængelse frem til 2020.
- For alle tre spillere er det gældende, at de har et stort potentiale, og vi er glade for at have dem alle på længere aftaler, siger sportschef Carsten V. Jensen til FCN's hjemmeside.
- Det giver os bedre forudsætninger for fremtiden til at udvikle dem og holdet, konstaterer han.
FCN har 26 point på Superligaens andenplads efter 12 spillerunder. FC Midtjylland topper ligaen med 28 point - midtjyderne har dog spillet en kamp mere end FCN.
Nordsjællænderne er søndag på besøg i Hobro.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde