FC Vestsjælland henter islænding i Portugal
Midtbanespilleren Eggert Gunnthor Jónsson skal resten af sæsonen hjælpe FC Vestsjælland i Superligaen.
I bestræbelserne på at redde tilværelsen i Superligaen har FC Vestsjælland hentet den islandske midtbanespiller Eggert Gunnthor Jónsson.
26-årige Eggert Gunnthor Jónsson er hentet på en fri transfer i portugisiske Belenenses og har fået en kontrakt for resten af sæsonen.
- Eggert har leveret et fantastisk indtryk under sit ophold på Vestsjælland. Han kommer med en super professionel indstilling og en vilje, som vi godt kan lide det i FCV.
- Ingen tvivl om at han er en klar styrkelse af truppen, siger FCV's sportsdirektør Jacob "Gaxe" Gregersen til klubbens hjemmeside.
Tidligere har Eggert Gunnthor Jónsson også optrådt i Wolverhampton og Charlton i England samt skotske Hearts. Han er noteret for 21 landskampe for Island.
FCV overvintrer på en nedrykningsplads i Superligaen.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned