FCK-anfører: Vi skal tage os sammen for at undgå bank
Foto: Scanpix / Jens nøRgaard Larsen /Scanpix
Scanpix / Jens nøRgaard Larsen /Scanpix
FC København-anfører Lars Jacobsen er bevidst om, at det kan ende helt galt, når det danske mesterhold i aften møder Real Madrids mange stjernespillere på Bernabeu i Champions League-gruppespillet.
For to uger siden bankede madrilenerne tyrkiske Galatasaray med 6-1 på udebane i første spillerunde.
- Vi skal se, om vi ikke kan undgå en røvfuld.
- Det er klart, at når FCK møder Real Madrid, så regner en almindelig mand ude i Europa med, at det ender 6-0 til Real eller sådan noget.
- Det har man set, at de er i stand til at vinde med - både i sidste sæson og i denne sæson. De gjorde det for to uger siden, da de vandt med 6-1 ude over Galatasaray.
- Vi skal stramme balderne sammen, hvis vi ikke skal have en røvfuld, fastslår Lars Jacobsen.
Hvis det ender med et 0-6-nederlag eller mere, vil det være FCK-anførerens største nederlag med københavnerholdet.
- Mit største nederlag må være mod Gorica, hvor vi tabte 0-5. Jeg tror, at det er det største nederlag, siger han.
Mens Real Madrid pryglede Galatasaray i første gruppekamp, så fik FCK for to uger siden 1-1 i Parken mod de italienske mestre fra Juventus.
Aftenens kamp begynder klokken 20.45.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker