FCK bader i Champions League-penge

Offentliggjort Sidst opdateret

FC København tjener en formue på kvalifikationen til Champions League og har opjusteret forventningerne med 125 millioner kroner. Få et overblik her:

* Startpenge: Hver kvalificeret klub får 15,64 millioner euro, cirka 116 millioner kroner.

* Koefficientbonus: FCK har den sjettelaveste koefficient af de 32 deltagere. FCK får derfor 6 x 1,137 millioner euro, hvilket giver 6,8 millioner euro. det svarer til cirka 51 millioner kroner.

* Tv-penge: Penge fra den såkaldte "market pool" afhænger af, hvem der deltager i turneringen. FCK kan forvente at score et større tocifret millionbeløb.

* Resultatbonus: Hver sejr i gruppespillet belønnes med 2,8 millioner euro, det svarer til 20,8 millioner kroner. Hver uafgjort belønnes med 930.000 euro, det svarer til næsten syv millioner kroner. Kvalifikation til knockoutfasen belønnes med over 71 millioner kroner.

* Dertil kommer entréindtægter, sponsorindtægter og merchandiseindtægter i forbindelse med Champions League-kampagnen.

Kilde: Uefas cirkulære for økonomi i de europæiske turneringer 2022/23.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.