FCK-boss sender advarsel til FCM og AaB
FC København gik tirsdag aften på vinterpause med 0-2-nederlaget i Parken til Real Madrid i Champions League.
Nederlaget satte en stopper for FCK's europæiske eventyr i denne sæson, så nu kan fokus i foråret rettes mod Superligaen, hvor mesterholdet er på tredjepladsen.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen mener dog, at FCK er det bedste hold for tiden i Danmark.
- Hvis vi ser bort fra de første fem kampe i Superligaen - det kan vi selvfølgelig ikke - men så ligger vi der, hvor vi skal som en klar nummer et. Men desværre kan vi ikke regne begyndelsen væk, så vi har et pointefterslæb, og det har vi gjort alt for at indhente.
- Der er stadig noget at skulle hente i ligaen, men tingene er blevet sat godt sammen nu, og vi har vist, at vi kan være stabile igen, og dem foran skal i hvert fald ikke vide sig sikre, siger Carsten V Jensen.
FCK fik en elendig begyndelse på sæsonen med tre nederlag i træk i ligaen, og efter den femte spillerunde, hvor holdet endnu manglede en sejr, blev træner Ariël Jacobs fyret og erstattet af Ståle Solbakken.
Efter 18 spillerunder er FCK noteret for 30 point. FC Midtjylland topper med 36, mens AaB er toer med 32 point.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned