FCK-chef klandrer defensiv: Så må man tage et rødt kort
FCK-træner Jacob Neestrup mener, at Kevin Diks (tv.) skulle have stoppet Alassana Jatta, også selv om han kunne have fået rødt kort. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
En friløber i overtiden sænkede FCK mod Viborg lørdag aften, og cheftræner Jacob Neestrup savnede handling.
Et rødt kort er sjældent en cheftræners ønske, men i 1-2-nederlaget mod Viborg savnede FC København-træner Jacob Neestrup en udvisning til sin egen spiller.
Viborg FF scorede nemlig til 2-1 efter 93 minutter, hvor angriberen Alassana Jatta fik en dyb stikning fra midten af banen.
FCK-forsvarsspilleren Kevin Diks løb lige bagefter, og her savnede Jacob Neestrup altså, at forsvarsspilleren havde afværget friløberen med en tackling.
- Det er i sådan en situation, man må tage et rødt kort, siger FCK-træner Jacob Neestrup.
- Vi havde dækket de områder, som vi skulle, men vi gav Viborg muligheden for at lave en stikning i dybden.
Selvsamme situation i de døende minutter fylder hos københavnernes midtbaneprofil Rasmus Falk efter nederlaget.
- Det kan ikke forsvares, at han kunne løbe fra midten og ned og score et simpelt mål i overtiden. Vi var for ukoncentrerede og tog nogle forkerte beslutninger.
- Der var stor forskel på os og Viborg, og derfor er det så hamrende frustrerende at stå med et nederlag, fordi det handler om point, siger Rasmus Falk.
FCK var klart bedst i de første 45 minutter og var fuldt fortjent i front med 1-0. Københavnerne havde også kontrollen i størstedelen af opgøret, men Viborg blev altså inviteret tilbage i opgøret.
- Mod slutningen fik vi genvundet kontrollen og skabte også de muligheder, der gjorde, at vi kunne vinde kampen, siger Jacob Neestrup.
- Når man ikke kan vinde, så skal man sørge for at få det ene point. Og det er meget unødvendigt at tabe i en kamp, hvor vi havde kontrollen i rigtig mange minutter, siger FCK-chefen.
Nederlaget til Viborg brød FCK’s stime med fem kampe i træk uden nederlag i Superligaen.
Holdet er fortsat i spidsen i Superligaen, men både Brøndby IF og FC Midtjylland kan komme op på siden af FCK, så alle tre mandskaber kan have 33 point, når denne superligarunde er færdigspillet.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker