FCK-direktør ærgrer sig over pulje uden appel
Johan Lange, der er teknisk direktør i FCK, er stolt over, at klubben er med i et europæiske gruppespil igen i år. Foto: /ritzau/Linda Johansen
/ritzau/Linda Johansen
Der venter tre lange rejser til Østeuropa for FCK, som klubbens tekniske direktør, Johan Lange, ser frem til.
I denne sæson har FC København allerede været af sted på rejser til Slovakiet, Makedonien og Aserbajdsjan i kvalifikationen til Champions League.
Og nu skal FCK på flere ture til Østeuropa. Først i Moldova, så i Tjekkiet og dernæst Rusland. Denne gang i Europa League.
FCK kom i pulje med Sheriff Tiraspol fra Moldova, tjekkiske Zlin og russiske Lokomotiv Moskva.
- Det er selvfølgelig ikke en pulje, der har appel. Og vi kommer heller ikke ud til forskellige kulturer. Det er ellers altid sjovt, når man spiller i Europa, siger Johan Lange, teknisk direktør i FCK og tilføjer:
- Men vi er vanvittigt stolte over at være i et europæisk gruppespil for 11. ud af de seneste 12 gange.
- Hvis man kigger på de kvalifikationskampe, der var torsdag aften og i runden forinden, og man ser de hold, der ikke var med i bowlen fredag, så beviser det, hvor vanskeligt det er at komme i et gruppespil.
Han erkender, at kendskabet til de tre modstandere ikke er stort på nuværende tidspunkt, men det bliver det.
- Vi har en fair mulighed for avancement. Og vi vil være topforberedt, når vi møder de forskellige hold, siger Johan Lange.
FCK vandt onsdag 2-1 hjemme over Qarabag, men røg ud af Champions League-kvalifikationen med et samlet 2-2-resultat på grund af reglen om flest scorede udebanemål.
Spillerne er stadig ærgerlige over onsdagens kamp, men ser nu frem mod weekendens opgør ude mod FC Nordsjælland i Superligaen.
- Skuffelsen var stor i onsdags, og vi har aftalt, at det er okay, at vi er skuffede en dag eller to.
- Men nu gælder det først og fremmest om at levere en god kamp på søndag oppe i Farum, og så vil mange af spillere være væk på grund af landskampe.
- Når vi kommer tilbage, så er det fuldt fokus på Superligaen, og så vil vi angribe denne pulje i Europa League, lyder det fra Johan Lange.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker