FCK-fans fejrer DM-guld før tid i Lyngby

Normalt skal et hold vinde en fodboldkamp for at fansene kan fejre et mesterskab. Men det behøvede FC Københavns fans ikke, da Superligaens nummer to, OB, tabte med 1-2 hjemme til FC Nordsjælland.

Dermed kan topholdet FCK ikke hentes. Da kampen i Odense var slut, udbrød der stor jubel og glæde over DM-titlen hos de tusinder af FC København-fans, der havde taget turen til Lyngby.

- Vi er mestrene. Mestrene, mestrene, mestrene, gjaldede de ekstatiske fans taktfast ud over Lyngby Stadion, inden kampen overhovedet var begyndt.

FCK-fansene havde indtaget det meste af den ene langside, hvorfra der også blev antændt enkelte romerlys. Men ellers foregik festlighederne i fred og fordragelighed.

- Hovedstaden, vi er danske mestre. Vi er FC København, lød det fra fansene, mens de viftede med et hav af hvide flag og tørklæder.

Der resterer efter torsdagens ligakampe fortsat syv spillerunder af Superligaen. Men årets mester er fundet og også allerede fejret.

/ritzau/

FC Københavns medrejsende fans kunne allerede inden torsdagens superligakamp mod Lyngby fejre DM-titlen.

Offentliggjort Sidst opdateret