FCK får 20.000 kroner i bøde i Adi-sag

Det kommer til at koste FC København en bøde på 20.000 kroner, at angriberen Fanendo Adi arbejdede i klubben uden arbejdstilladelse.

Offentliggjort Sidst opdateret

Beløbet fremgår af det bødeforlæg, som Københavns Politi har sendt til klubben, eller rettere selskabet bag, Parken Sport & Entertainment A/S.

Af bødeforlægget, som Ritzau har fået aktindsigt i, fremgår det, at klubben har overtrådt udlændingeloven under skærpende omstændigheder.

- Det skyldes, at overtrædelsen er sket med forsæt. Man har godt været klar over, at man brød reglerne, fortæller anklager Rikke Lundby Jensen fra Københavns Politi til Ritzau.

Ifølge Ritzaus oplysninger vil en bøde for en overtrædelse som FCK's i udgangspunktet ligge på 10.000 kroner. Dermed er den normale bødetakst altså blevet fordoblet på grund af de skærpende omstændigheder.

Ud over bøden til FCK har politiet også sendt et bødeforlæg til Fanendo Adi. Han slipper dog noget billigere end sin arbejdsgiver, nemlig med en bøde på 1000 kroner.

I modsætning til forholdet omkring klubben, så har politiet ikke tiltalt Fanendo Adi for at overtræde loven under skærpende omstændigheder.

Derfor ligger hans bøde på de 1000 kroner, som er udgangspunktet over for den arbejdstager, som arbejder uden arbejdstilladelse.

Sagen om Fanendo Adis arbejdstilladelse kom frem efter FCK's kamp mod FC Vestsjælland den 25. august.

I den forbindelse meldte klubben ud, at Adi havde de fornødne tilladelser i DBU-regi, men at arbejdstilladelsen fra myndighederne ikke var på plads.

DBU slog fast, at Adis spilletilladelse var i orden, hvorfor brugen af Adi ikke får sportslige konsekvenser for FCK.

Af bødeforlægget fra Københavns Politi fremgår det, at lovovertrædelsen har strakt sig over fire dage fra den 22. august til den 25. august.

FC København og Fanendo Adi har nu ifølge Rikke Lundby Jensen seks måneder til at betale bøden. Sker det ikke, vil sagen blive sendt til afgørelse i retten.

/ritzau/