FCK investerer 100 millioner på at opgradere Parken
Parken kan se frem til at blive løftet med bedre toiletforhold og mindre kø i boderne. (Arkivfoto). Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Fans i Parken kan se frem til mindre kø ved toiletter og boder, når der investeres et trecifret millionbeløb.
Mens der kan gå lang tid, før der står et nyt nationalstadion klar, vil FC København have løst køerne ved toiletterne og boderne i Parken.
Der skal bruges 100 millioner kroner på at opgradere forholdene, oplyser Parken-direktør Jacob Lauesen.
Det vil selskabet gøre for at undgå de traditionelt lange køer ved ølboderne og toiletterne.
- Vi har allerede investeret et større millionbeløb i en ny plæne og fornyede VIP-faciliteter.
- Og nu lægger vi et trecifret millionbeløb oveni, som blandt andet skal gå til en opdatering og udvikling af faciliteterne i Parken, for eksempel boder og toiletter, siger Jacob Lauesen til klubbens hjemmeside.
Investeringen gør ikke noget ved de problemer, der er på FCK's stemningstribune. Her er det forbud mod, at fansene hopper. Det skyldes, at sikkerheden ikke er god nok.
Millionerne skal i stedet bruges på at vedligeholde det gamle stadion. Og nogle af investeringerne vil slet ikke være synlige for gæsterne.
- Det løbende vedligehold skal prioriteres, men vi har også en ambition om hele tiden at løfte og forbedre fanoplevelsen i Parken, og det er en prioritet, at fansene også skal mærke de her investeringer, siger Jacob Lauesen.
Også FCK's træningsanlæg på Frederiksberg skal fornyes. Men det er ikke på plads endnu, hvordan pengene skal bruges.
- Træningsanlægget er et uhyre vigtigt element i vores kontinuerlige udvikling.
- Derfor kigger vi nu på tre forskellige scenarier, der skal kvalificeres yderligere, før vi kan træffe en beslutning, forklarer FCK-sportsdirektør Peter Christiansen.
Investeringerne i stadion og træningsanlæg skal formelt vedtages på en generalforsamling i Parken, som holdes tirsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde