FCK-keeper glæder sig til gensyn med Kvist
Kim Christensen skal vogte FCK-målet, når William Kvist og Stuttgart kommer på besøg i Europa League i aften, og keeperen glæder sig til gensynet med den tidligere FCK-spiller.
- Det bliver selvfølgelig specielt at stå over for Kvist, han er en god spiller, og jeg glæder mig til at tage imod ham. Når det så er sagt, så får han ikke lov til at score, siger Kim Christensen.
Han er normalt reservemålmand i FCK, men efter at førstevalget Johan Wiland blev skadet i sin tommelfinger, har det været Kim Christensen, der har vogtet målet.
Da Wiland er langtidsskadet, er Kim Christensen sikret en række kampe i efteråret. Efter en skidt start mod AC Horsens har han leveret et par gode præstationer, og derfor glæder han sig over den seneste tids succes, der giver selvtillid.
- Efter tre kampe i målet er jeg kommet ind i en rytme. Det går fint med at tage over efter Wiland. Jeg kender holdet, og holdet kender mig, så det føles godt, siger Kim Christensen.
Målmanden er ikke nervøs, når han i aften tager handskerne på.
- Jeg er ikke nervøs, for jeg har prøvet det før, senest mod Molde. Men for alle os spillere er der selvfølgelig en del på spil. Europa League er altid lidt specielt, og der kommer jo mange menneske, så mest af alt glæder jeg mig bare, siger han.
I FCK er det før set, at reservemålmanden har vippet førstevalget af pinden. Da den nuværende OB'er Jesper Christiansen blev skadet, mens han var i klubben, erobrede Johan Wiland pladsen som førstemålmand.
Kim Christensen kender udmærket klubbens målmandshistorik, men fokuserer foreløbigt på at gøre det så godt som muligt.
- Den slags er svært at spå om, det må jeg lade trænerne vurdere, men jeg vil i hvert fald gøre mit og spille så godt, jeg kan, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde