FCK nedlagde ærkerivalen: Vi kom ikke for at dominere
Peter Ankersen og FCK-spillerne jublede over sejren i Brøndby. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
FC København-træner Jacob Neestrup hylder spillertruppen efter søndagens 3-1-sejr over Brøndby.
Trods mange karantæner og skader lykkedes det for FC København at slå Brøndby med 3-1 i søndagens derby, der blev spillet på Brøndby Stadion.
Sejren vækker glæde hos FCK-træner Jacob Neestrup, der dirigerer al kredit og ros i spillertruppens retning.
- Spillerne var outstanding. De rejste sig under nogle meget, meget svære forhold. Jeg vidste godt, at forholdene var sådan, men jeg snakkede det ikke op før kampen.
- Det gjorde alle andre, og nu er de folk hurtigt i gang med at snakke præmissen ned igen.
- Det kan jeg ikke gøre, for jeg kan ikke rose holdet nok for en fortjent derbysejr. Ja, Brøndby havde bolden meget de første 60 minutter, men de skabte ingenting, siger FCK-træneren.
FCK benyttede en fembackkæde i derbyet, hvor holdet stod dybere og mere kompakt, end hvad københavnernes normale tilgang er.
Ifølge den vikarierende midtstopper Peter Ankersen var det en del af den taktik, der lykkedes til punkt og prikke.
- Vi kom ikke herud for at dominere eller lave et show foran Brøndbys tilskuere.
- Vi kom for at få tre point, og hvis vi ikke kunne det, så skulle vi som minimum have et. Det var vores mindset hele vejen igennem, siger Ankersen.
I Brøndby-lejren var der naturligvis skuffelse at spore efter kampen, der ifølge angriber Mathias Kvistgaarden lige så godt kunne være endt med et helt andet udfald.
- Jeg synes lige så godt, at vi kunne have vundet kampen.
- Vi skabte chancerne til at vinde, og vi kom frem til mange farlige situationer, men FCK var skarpere end os. Det var det, der gjorde udfaldet, siger Brøndby-angriberen.
3-1-resultatet efterlader FCK på førstepladsen i Superligaen med 52 point efter 29 kampe, mens Brøndby fortsat er at finde på sjettepladsen med 39 point.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned