FCK sejrer og trækker fra i topstriden

FC København ligger nu solidt i front af Superligaen, efter at holdet søndag slog Sønderjyske 2-1 på to mål af unge Andreas Cornelius.

Offentliggjort Sidst opdateret

Med sejren har FCK ni point ned til FC Nordsjælland og AaB på anden- og tredjepladsen.

På en mere end almindelig mørk, blæsende og regnfuld eftermiddag var der dog småt med godt spil at varme sig på i første halvleg for de blot 1903 tilskuere i Haderslev.

FCK, der inden pausen havde vinden imod sig, kontrollerede det meste af spillet, men var alligevel ganske ufarlige på modstandernes banehalvdel i de første 45 minutter.

Dertil gik københavnernes spil simpelthen for langsomt, og der manglede i den grad kreativitet både på FCK's midtbane og i holdets angreb.

Og sådan gik det til, at Sønderjyske efter en halv times spil kunne bringe sig foran, da en velspillende Lasse Vibe erobrede bolden omkring midten af banen, trak fra sin direkte modstander og spillede Eyjólfur Hédinsson helt fri i venstre side. 1-0.

På det tidspunkt viste hjemmeholdet fine takter i kontraspillet - blandt andet da Henrik Hansen sparkede på ydersiden af stolpen - mens FCK'erne brugte deres boldovertag på at spille sidelæns i den kraftige vind.

Hvad gæsterne manglede af farlighed før pausen, viste de til gengæld fra anden halvlegs start.

Kort efter at Sønderjyske sparkede et indirekte frispark fra straffesparkpletten i en 11 mand stor FCK-mur, kunne Rùrik Gislason spurte sig fri i højre side, lægge et perfekt indlæg til en fremstormende Andreas Cornelius, der sikkert sendte bolden ind til 1-1.

Og så gik kampen ellers for alvor i gang.

Inden for det samme minut fik først FCK's Thomas Delaney underkendt et mål, da Sønderjyske-keeper Kenneth Stenild tabte et indlæg for fødderne af ham, men dommer Kenn Hansen gav frispark til Stenild, der blev presset af FCK'eren.

Bagefter var det hjemmeholdet, som i det efterfølgende angreb fik bolden i kassen, men også her blev der i stedet fløjtet frispark. Denne gang til københavnerne.

Nogen skøn affære blev kampen aldrig på den drivvåde bane. Men alligevel var det til tider ret underholdende med chancer til begge hold.

Lasse Vibe var flere gange lige ved og næsten, men det sidste manglede i afslutningerne.

I stedet var det et kvarter før tid Andreas Cornelius, der med sin anden scoring bragte FCK i front på et veludført frispark og reelt lukkede kampen.

Sønderjyske har nu tabt otte hjemmekampe i træk i Superligaen og er for alvor blandet ind i bundstriden.

/ritzau/