FCK-topscorer satser på revanche mod Brøndby
Det var en klar offensiv svækkelse for FC København, at Igor Vetokele ikke kunne deltage i onsdagens Champions League-kamp ude mod Juventus. FCK tabte opgøret med 1-3.
Københavnernes topscorer med syv ligamål satser nu på at blive klar til søndagens lokalbrag på udebane mod Brøndby i Superligaen.
- Jeg forsøger at blive klar mod Brøndby, og forhåbentlig vil jeg være helt klar til den kamp, siger Vetokele.
Tidligere på sæsonen tabte FCK med 2-3 ude til Brøndby, som i øjeblikket er inde i en stime på hele ni kampe uden nederlag.
- Forhåbentlig kan vi gøre det bedre end sidste gang. Vi er inde i en god stime nu, så vi vil prøve at gøre vores bedste for at få noget med hjem, for det vil blive meget svært.
- Brøndby spiller også godt, og holdet har vist god form i de seneste kampe, så jeg tror, at det vil blive en seværdig kamp, siger Vetokele
FCK er også inde i en god stime, og senest scorede Vetokele to mål i søndagens 4-1-sejr hjemme over Viborg.
Det var i samme kamp, at Vetokele blev skadet, men han var længe i spil til onsdagens kamp i Torino.
- Jeg pådrog mig skaden i kampen mod Viborg i søndags, og ved tirsdagens træning besluttede vi, at vi ikke ville tage en risiko i kampen mod Juventus, forklarer Vetokele.
FCK og Brøndby har begge 24 point på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen i Superligaen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde