FCK viser fremgang og slår Sønderjyske sikkert
Noget imponerende forår har FC København ikke spillet, men måske er der lysere tider på vej for de danske mestre.
I hvert fald leverede københavnerne søndag aften en solid indsats, da Sønderjyske blev besejret med 2-0 i Parken.
Selv om der stadig er et stykke vej op til fordums spillemæssige niveau, vil træner Ståle Solbakken formentlig være godt tilfreds med, at hans spillere kontrollerede kampen totalt mod en modstander, der ellers havde hårdt brug for pointene til bundstriden.
Det var blot FC Københavns anden sejr i foråret, og der er henholdsvis syv og seks point op til AaB og FC Midtjylland i toppen af rækken.
Målsætningen om DM-guld bliver trods sejren næppe opfyldt, men københavnerne kan med nogen ret håbe på, at sejren over Sønderjyske kan være startskuddet til en stærk slutspurt.
Denne gang lykkedes det nemlig at skabe målchancer på andre måder end kontrastød og dødbolde, og så gjorde det mindre, at Andreas Cornelius havde en dårlig dag i angrebet.
Den hjemhentede centerforward kæmper tilsyneladende med selvtilliden, og publikum i Parken var i perioder ved at miste tålmodigheden med sidste års topscorer.
Men som holdpræstation så det fornuftigt ud.
Efter at Daniel Braaten havde headet hjemmeholdet foran efter 20 minutters spil, kom der lidt af den gamle sikkerhed i aktionerne på FCK-mandskabet, og sønderjydernes offensiv blev stort set afmeldt af et FCK-forsvar, der ikke tog nogen chancer.
Med til at gøre det til en god dag for FC København var også, at det andet mål blev scoret af Christian Bolanos.
Det var den costaricanske fløjspillers første superligascoring i næsten et år, hvor han til tider har været helt ved siden af sig selv.
Sønderjyskes angrebsspil led under, at ellers formstærke Tommy Bechmann havde en dag, hvor meget lidt lykkedes, og de sønderjyske målchancer kunne derfor tælles på ganske få fingre.
Det giftige kontraspil, der har skaffet sønderjyderne mange point i foråret, havde vanskelige betingelser mod et hjemmehold, der med den tidlige føring i ryggen kunne tage den med ro.
Sønderjyderne kan med nederlaget notere et tilbageslag i kampen for overlevelse i den bedste række. Holdet er sidst i Superligaen med tre point op til Viborg, der ligger lige over stregen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde