En føring i første halvleg var ikke nok til at sende fodboldklubben FC Midtjylland videre fra tredje kvalifikationsrunde i Europa League.
Trods et føringsmål fra Kristian Bak Nielsen efter en halv times spil endte den danske klub med et nederlag på 1-2 ude til Vitória Guimarães fra Portugal.
Den første kamp i Danmark endte uden scoringer, så Guimarães er med samlet 2-1 videre til de afgørende playoff-kampe om at komme i gruppespillet.
FC Midtjylland leverede ellers en glimrende indsats fra første fløjt. Holdet var ikke bange for at udfordre portugiserne, som forsøgte at lægge tryk på gæsterne.
FCM holdt hjemmeholdet fra store chancer i begyndelsen af kampen, og pludselig dukkede anfører Kristian Bak Nielsen op og headede jyderne foran.
Mod halvlegens slutning blev FC Midtjylland presset tilbage på banen af Guimarães, som skulle bruge to scoringer for at gå videre.
Udligningen faldt kort før pausen, da den farlige Faouzi headede 1-1-scoringen i mål.
Fra anden halvlegs begyndelse måtte Kristian Bak Nielsen lade sig udskifte med en anden rutineret midterforsvarer, Martin Albrechtsen.
Jakob Poulsen havde et godt skud, men som ventet dominerede Guimarães i jagten på det mål, der kunne sende holdet videre.
Afgørelsen faldt et kvarter før tid, da Edgar skød på mål. FCM-forsvareren Kristian Ipsa rettede bolden af, og efter den havde ramt stolpen, sparkede indskiftede Targino bolden i kassen til 2-1.
FCM smed angriberen Tim Janssen på banen i en sidste offensiv, men det var Guimarães, som kom tættest på scoring, da Faouzi sparkede over mål i fri position.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker