FCM kan trække Larne - FCK og Brøndby kan havne i Norge
FC Midtjylland deltager som dansk mester i Champions League-kvalifikationen. (Arkivfoto). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Uefa har inddelt de fire danske hold i mindre grupper inden onsdagens lodtrækninger.
FC Midtjylland kan ende med nordirske Larne FC som sin første modstander i Champions League-kvalifikationen.
Det står klart, efter at Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) har inddelt de fire danske deltagere i de europæiske turneringer i grupper inden lodtrækningerne onsdag ved middagstid.
Larne FC klinger bekendt i ørerne på en del danske fodboldfans. Holdet slog således højst overraskende AGF ud af Conference League-kvalifikationen med en samlet 3-2-sejr i 2021.
Larne er dog blot én af otte mulige modstandere for seedede FCM. Midtjyderne skal således møde en af fire vindere fra første kvalifikationsrunde.
FCM's mulige modstandere er:
* Vinderen af Klaksvik (Færøerne) - Differdange (Luxembourg).
* Vinderen af Vikingur (Island) - Shamrock Rovers (Irland).
* Vinderen af RFS (Letland) - Larne FC (Nordirland).
* Vinderen af Ballkani (Kosovo) - Santa Coloma (Andorra).
Opgørene i første kvalifikationsrunde er afgjort 16.-17. juli, og FCM skal derefter i aktion for første gang 23.-24. juli.
I Europa League er pokalvinderen Silkeborg useedet, og derfor er rækken af mulige modstandere også betydeligt stærkere.
Midtjyderne møder enten Ajax, Trabzonspor, Cercle Brugge, Rapid Wien eller Molde i anden runde af kvalifikationen.
Også FC København og Brøndby træder ind i anden kvalifikationsrunde, dog i den tredjebedste europæiske turnering, Conference League.
Seedede FCK kan ende med en på papiret mindre stærk vinder fra første runde, men også norske Brann, svenske Häcken og nordirske Cliftonville er i bowlen.
Brøndby er også seedet og kan også havne i Norge. Tromsø er således i gruppen af mulige modstandere sammen med irske St Patrick Athletic's og tre vindere fra første runde.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde