Kampen var den første i mellemrundens gruppe 1, hvor ungarske Györ og Itxako Navarra fra Spanien er de to andre modstandere.
FCM's værter kom fint i gang i kampen, og især Trine Troelsen viste fine aktioner. Men efter midtjysk 3-2-føring overtog Larvik styringen af opgøret.
Hurtige norske kontra-angreb og halvskidt FCM-spil i begge ender sørgede for Larvik-føring det meste af kampen.
Larvik var på ingen måde en ukendt faktor for FCM-spillerne. Det norske hold er spækket med spillere, som tidligere har gjort sig gældende i den danske liga.
For eksempel har Larvik Tonje Larsen, Isabel Blanco, Linn-Kristin Riegelhuth og målvogter Cecilie Leganger på lønningslisten. Desuden er reservemålmanden i Larvik en vis Lene Rantala.
Den danske keeper måtte dog pænt se på fra sidelinjen, for Leganger havde godt styr på FCM-afslutningerne.
Louise Svalastog Spellerberg og Trine Troelsen åbnede anden halvleg med to mål for værterne til 11-16, men derefter var det igen nordmændene, som tog teten.
I næste spillerunde skal FCM en tur til Györ, som tager imod på hjemmebane 12. februar. Allerede i den kamp vil FCM være under pres til at få point i den svære gruppe.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde