FCM-profil dumper holdets første halvleg

Det er en ærgerlig midtjysk forsvarsstrateg Kristian Bak Nielsen, der gør status efter 0-3-nederlaget hjemme til FC København i Superligaens topkamp.

Det efterlader FC Midtjylland syv point efter topholdet i tabellen, og det var ikke mindst i første halvleg, at det kneb for midtjyderne at følge med FCK.

- Det var ikke godkendt før pausen. Så enkelt er det. Vi havde aftalt, at vi skulle ud og give os 100 procent og presse dem lige fra start. Det gjorde vi også godt nok i de første syv-otte minutter, men så faldt vi helt tilbage, siger Kristian Bak Nielsen.

- Vi gav dem lov at spille nede på vores halvdel, og så bliver de for gode. Deres mål til 2-0 var alt for let, tilføjer FCM'eren.

Det er målet, som brasilianske Claudemir scorede efter 40 minutter, Kristian Bak hentyder til.

Her fik københavnerne frit slag til at spille rundt nede omkring Midtjyllands felt og angrebet blev afsluttet, da Zdenek Pospech stille og roligt kunne spille ind til Claudemir, der lige så stille og roligt afsluttede via en midtjysk fod.

- I anden halvleg havde vi egentlig et par gode chancer til at reducere til 1-2, men fik ikke scoret, og så sad FCK på os. Det er et hold, man slår sig på, og de holder stor klasse.

- Da jeg senest spillede i Superligaen, kunne man vel sige, at det var 50-50 før en hjemmekamp mod FCK, men nu vil jeg give 60-70 procent i deres favør, siger Kristian Bak Nielsen, der netop i dette efterår er vendt hjem fra et ophold i hollandske Heerenveen.

/ritzau/

Efter en god start blev FC Midtjylland for passive før pausen, og det kostede kampen, mener forsvarsstrategen Kristian Bak Nielsen efter 0-3-nederlag til FCK.

Offentliggjort Sidst opdateret