Superligaklubben har således noteret et halvårsunderskud på 13,7 millioner kroner, og det er mere end 15 millioner dårligere end samme tid sidste år.
Bestyrelsesformand i FCM Holding, Bo Olesen, er ikke overrasket over resultatet:
- Faldet i halvårets resultat var forventet, da klubben bevidst har undladt at sælge spillere, men takket være investorer har vi kunnet fastholde truppen og skabe den planlagte kontinuitet omkring Superligaholdet, siger Bo Olesen i en pressemeddelelse.
Ud over manglende spillersalg skal årsagen til resultatet primært findes i det faktum, at det ikke er lykkedes at skaffe så mange sponsorkroner som forventet.
For hele regnskabsåret, der slutter til sommer, forventer FC Midtjylland således at mangle 12 millioner kroner på sponsorbudgettet.
Derfor må klubben nu nedjustere forventningerne til årsregnskabet, så midtjyderne regner med et minus på 29 millioner kroner, hvis ikke der bliver solgt spillere i dette halvår.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker