FCM-topscorer ude resten af året

Problemerne fortsætter med at vælte ned over fodboldklubben FC Midtjylland.

Efter at klubben mandag fyrede målmand Arek Onyszko på grund af kontroversielle ytringer i en bog, må midtjyderne nu undvære Frank Kristensen resten af året.

Angriberen måtte udgå af weekendens kamp mod AGF, og en skanning tirsdag har vist, at det drejer sig om et brud.

- Der er et lille brud, hvor skinnebenet møder den øvre knogle. Han har ikke brækket benet, men han er ude i seks-otte uger, siger fysioterapeut i FC Midtjylland, Nicklas F. Pedersen, til klubbens hjemmeside.

Frank Kristensen, som med fem SAS Liga-scoringer er FC Midtjyllands topscorer sammen med Danny Olsen, ærgrer sig over den tidlige juleferie.

- Det var ikke lige det, jeg havde regnet med. Jeg går rundt herhjemme og kan mærke, at det er ustabilt, men det gør ikke ondt. Det, at det ikke gør ondt, er det mest frustrerende. Hvis jeg trykker, så er den øm. Men det er svært at forholde sig til at være skadet, uden at man har direkte ondt, siger Frank Kristensen.

/ritzau/

Frank Kristensen har pådraget sig en skade, og derfor er FC Midtjylland-topscoreren færdig med at spille fodbold i dette efterår.

Offentliggjort Sidst opdateret