FCM-træner efter makedonsk sejr: Final 4 ser svært ud
FC Midtjyllands håndboldkvinder og træner Kristian Kristensen måtte søndag se sig slået af Vardar i Champions League. Foto: /ritzau/Holte Christer
/ritzau/Holte Christer
Trods nederlag til Vardar vandt FCM anden halvleg med fire mål og kan rejse til Skopje med tro på samlet sejr.
FC Midtjyllands håndboldkvinder kan fortsat gøre sig et lille håb om at nå Final 4-stævnet i Champions League.
Sådan lyder vurderingen fra FCM-træner Kristian Kristensen trods søndagens 26-28-nederlag på hjemmebane til makedonske HC Vardar.
Midtjyderne kom godt ud af kampen og vandt anden halvleg 14-10 efter en mindre god præstation før pausen.
- Det bliver svært, og vi kommer ud for et helt andet og mere voldsomt tryk dernede mod et stærkt hjemmehold.
- Men så længe muligheden er der, så søger vi den, siger Kristian Kristensen.
- Nu må vi analysere os frem til, hvor vi kan finde nogle flere mål. Jeg tænker, at kontrafasen er et sted, hvor vi kan hente noget mere, fortæller han.
Trods nederlaget kan FCM-spillerne rejse til Makedonien i næste uge med selvtillid.
- Det gør vi.
- Men det er klart, at på stående fod gør det rigtig ondt. Den store chance lå på hjemmebanen, og vi har minimeret vores mulighed gevaldigt, konkluderer Kristian Kristensen.
Han slår ned på to ting, der tippede sejren over til Vardar søndag i Ikast.
I første halvleg havde det midtjyske forsvar svært ved at modstå makedonernes tryk i en periode på 20 minutter. Kristian Kristensen var heller ikke helt tilfreds med dommerpræstationen.
- Vi havde ikke udpræget fordel af at spille på hjemmebane. Jeg skal ikke hyle over dommeren - og så alligevel.
- Jeg synes, at vi blev ramt lidt hårdt, da vi havde godt fat, siger han.
Hvis FCM skal have en chance for at slå Vardar i Skopje på lørdag, så skal forsvaret modstå makedonernes tryk gennem hele kampen.
Kristian Kristensen mener, at søndagens opgør hovedsageligt blev afgjort på 20 svage forsvarsminutter før pausen.
- Vi kom godt i gang, men defensivt havde vi svært ved at løse det hårde tryk. Derfor lavede de også 18 mål i første halvleg.
- Vi blev for flade i vores forsvar. Det fandt vi en løsning på i anden halvleg, og så kom redningerne. Det skal vi sætte vores lid til om en uge, hvis vi skal udfordre dem, siger FCM-træneren.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde