FCN-anfører: Der blev råbt højt i pausen

FC Nordsjælland kæmpede sig tilbage i kampen mod Silkeborg og snuppede sejren efter at have været bagud 0-1 ved pausen.

Og efter kampen erkender matchvinder og FC Nordsjælland-anfører, Nicolai Stokholm, at præstationen i første halvleg på ingen måde var godkendt.

- Vi sidder for langt fra og er slet ikke klar, siger Nicolai Stokholm, som omvendt glæder sig over, at nordsjællænderne kunne hente sæsonens første Superligasejr.

- Vi fik snakket om tingene og kom ud med en helt anden attitude. Vi får vist nogle andre takter, og det var dejligt at score to mål og få de tre point, siger Nicolai Stokholm til TV2 Sport.

Han lægger ikke skjul på, at der blev talt med store bogstaver i pausen.

- Der blev råbt højt, siger anføreren.

Også offensivspilleren Mikkel Beckmann var glad efter sejren, selvom den ikke var køn.

- Vi spiller en elendig første halvleg og får så helt fortjent en opsang i pausen, der hjælper. Vi kommer bedre i gang og samtidig går Silkeborg lidt ned, siger Beckmann.

Træner Kasper Hjulmand var tilfreds ovenpå spillernes comeback efter en skidt første halvleg.

- Vi har ikke haft så dårlig en halvleg i nogen af de første tre kampe. Vi var ikke aggressive i vores pres, og vores boldomgang var for dårlig. Det er et mirakel, at vi ikke var mere bagud i pausen.

- Men jeg synes, anden halvleg var god. Stor ros til gutterne for, at de ikke bliver stressede over at være bagud, men finder tilbage til vores spil, siger Kasper Hjulmand.

FC Nordsjælland møder i næste runde HB Køge på hjemmebane.

/ritzau/

En kraftig opsang i pausen gjorde, at FC Nordsjælland vendte et truende Silkeborg-nederlag til sejr.

Offentliggjort Sidst opdateret