FCN er optimistisk trods sløjt slutspil og profil-farvel
Flemming Pedersen kunne onsdag se sit hold spille 1-1 med formstærke AGF. (Arkivfoto) Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
FCN har haltet gevaldigt på det seneste, men på holdet er der ingen bekymring forud for næste sæson.
Én sejr i ni kampe i 3F Superligaen mesterskabsspil.
Det er det foreløbige udbytte for FC Nordsjælland, der med den skuffende pointhøst er røget ned på sjettepladsen, hvor klubben er sikker på at ende.
Læg dertil, at FCN denne sommer vinker farvel til topscorerne Mikkel Damsgaard og Mohammed Kudus, mens anfører Nicolai Larsen også har forladt klubben.
Cheftræner Flemming Pedersen er dog ikke bekymret.
- Det kan være, det havde været bekymrende at miste de spillere i andre klubber, men det bekymrer ikke os, siger Flemming Pedersen efter onsdagens 1-1-resultat mod AGF og tilføjer om kampen:
- Vi holdt lige så højt niveau som AGF, som måske er det mest formstærke hold i Superligaen, så på baggrund af den kamp er der ingen grund til at være bekymret over noget som helst.
Forsvarsspilleren Kian Hansen, der er en af få rutinerede kræfter på det unge FCN-mandskab, har heller ikke bange anelser forud for næste sæson.
- Jeg er overhovedet ikke bekymret. Jeg ser til daglig, hvor dygtige spillere vi har, og de næste er allerede på vej. Alle kender konceptet, så det er bare at køre på, siger Kian Hansen.
Han vil ikke bruge FCN's unge alder som en undskyldning, men manglende modenhed er en væsentlig del af forklaringen på, at det har haltet, mener Kian Hansen.
- Vi er et ungt hold, og vi kan ikke blive ved med at sige, at det er forklaringen, men vi mangler lidt modenhed. Når man er foran 1-0 med otte minutter igen, så skal vi kunne pakke den ned og køre den hjem, siger han med henvisning til onsdagens pointdeling mod AGF.
- I mesterskabsspillet har vi givet for meget væk, og vi har ikke været modne nok i vores defensive arbejde.
FC Nordsjælland har hidtil hentet seks point i mesterskabsspillet, og sidste chance for at forbedre det antal er søndag, hvor det gælder udekampen mod FC København.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned