FCN taber til portugisisk overmagt

En forsvarsfejl var den primære årsag til, at FC Nordsjælland torsdag aften tabte 0-1 på hjemmebane til Sporting Lissabon i Europa League-kvalifikationens tredje runde.

Dermed er det højest usandsynligt, at FC Nordsjælland i returkampen i Lissabon kan spille sig videre til play-off-runden, som er runden inden selve gruppespillet.

Det portugisiske storhold spillede sig bestemt ikke ud i kampen, så derfor var det også ekstra ærgerligt for hjemmeholdet, at Henrik Kildentoft midtvejs i første halvleg fejlede i forsvaret.

Kildentoft fik ikke sparket bolden ordentlig væk, og det blev dyrt for FC Nordsjælland. Få sekunder efter havde Simon Vukcevic rundet FCN-målmand Jesper Hansen og bragt portugiserne foran 1-0.

En af værternes farligste spillere var som så mange gange før angriberen Nicki Bille Nielsen. Han havde nogle gode forsøg, men var ikke så skarp, som han har været den seneste tid.

Og det kan ikke bruges til noget i europæisk sammenhæng, men FC Nordsjælland skal have ros for at jagte udligningen flot i anden halvleg. Desværre for hjemmeholdet blev indsatsen ikke belønnet med et mål.

Så nu skal der et lille fodboldmirakel til, når returkampen spilles på torsdag i næste uge.

/ritzau/

FC Nordsjælland ser ud til at være færdig i Europa League efter torsdagens 0-1-nederlag på hjemmebane til Sporting Lissabon i tredje runde af kvalifikationen.

Offentliggjort Sidst opdateret