FCN tager også tredje stik mod Silkeborg

Indtil videre ser det dog ud til, at FC Nordsjælland har bedst fat i konceptet. Ikke kun fordi holdet fra Farum ligger nummer to i tabellen, men også fordi det søndag eftermiddag endnu engang lykkedes at slå midtjyderne, denne gang med cifrene 2-1.

Med sejren sørgede FC Nordsjælland for et lille hattrick mod Silkeborg, idet det er blevet til ni point i sæsonens tre indbyrdes opgør.

Ingen af holdene virkede kede af at have bolden. Det var dog FC Nordsjælland, der fik mest ud af boldbesiddelsen. Først og fremmest fordi hjemmeholdet virkede hurtigere og mindre omstændeligt i sin boldomgang.

Men overtaget skyldtes ikke mindst også, at nordsjællændernes offensivspillere med deres speed konstant truede med at foretage giftige kontraløb.

Mark Gundelach havde et par stykker af slagsen i første halvleg, som han dog ikke fik omsat til mål.

Lasse Heinze i Silkeborgs mål blev først passeret kort inden pausen, da bolden efter lidt pingpong-spil havnede for fødderne af landsholdsbacken Patrick Mtiliga, der havde sneget sig med frem og scorede sit første mål som FC Nordsjælland-spiller.

Silkeborg-spillerne manglede fart i afleveringerne og var ikke lige så gode som modstanderne til at støde med frem og bakke angrebet op.

Dermed fik de slet ikke udnyttet, at FCN stillede op uden skadede Andreas Bjelland og karantæneramte Jores Okore i midterforsvaret.

Anfører Nicolai Stokholm og unge Ivan Runje gjorde det nu også fortrinligt som afløsere, og målmand Jesper Hansen var heller aldrig på noget tidspunkt i problemer.

Derfor var det også svært at se, hvordan Silkeborg skulle kunne vende kampen, da Søren Christensen 10 minutter inde i anden halvleg øgede føringen til 2-0 efter endnu et godt dybdeløb.

Selv om indskiftede Marvin Pourie skabte lidt mere ravage i gæsternes angreb end den skadede og udskiftede Henrik "Tømrer" Pedersen, gjorde han ingen betydende forskel.

Det gjorde derimod Thorbjørn Holst, da han i overtiden sørgede for en reducering, men det var bare for sent til at ændre noget.

Sejren betyder, at FC Nordsjælland rykker tættere på Superligaens tophold FC København og kun er tre point efter de forsvarende mestre inden deres møde med HB Køge i Herfølge.

Silkeborg er derimod fortsat syv point efter FC Midtjylland på den fjerdeplads, der udløser en Europa League-billet.

/ritzau/

FC Nordsjælland og Silkeborg vil begge gerne kendes på deres offensive spilfilosofi, hvor boldbesiddelse og fremadrettet spil skal bane vejen til superligasejre.

Offentliggjort Sidst opdateret