FCN-træner: Vi blev kørt over af Juventus
FC Nordsjælland får yderst svært ved at gå videre fra gruppespillet i Champions League efter 0-4-nederlaget til Juventus i Torino.
Det erkender FCN-træner Kasper Hjulmand, som mener, at italienerne var stærkere i alle spillets facetter.
- Vi blev kørt over i første halvleg. Juventus var uhyggeligt stærke, og de var bedre til det hele, siger Hjulmand.
FCN-træneren ser frem til de næste to kampe i gruppespillet, hvor Chelsea og Shakhtar Donetsk venter.
- Vi skal ud og vise noget mere, end vi gjorde i dag. Der er ingen tvivl om, at vi bliver toptændte til at skulle gå ud mod Shakhtar på hjemmebane og komme et niveau op og vise os fra en bedre side.
- Vi føler ikke, at vi gjorde det godt nok i dag, og det skal vi ud at vise uanset hvad. Det her var lærepenge, siger Hjulmand.
- Inden denne turnering begyndte, var der ingen af vores spillere, som havde prøvet at spille Champions League før, og vi betalte nogle lærepenge i dag, konstaterer Hjulmand.
FCN har et point efter fire kampe i gruppespillet.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde