Federer cruiser sig til tiende titel på hjemmebane
Roger Federer har nu vundet Swiss Indoors tre gange i træk og ti gange i alt. Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Alex de Minaur blev slået i overbevisende stil, da Roger Federer vandt Swiss Indoors for tiende gang.
Roger Federer er fortsat kongen af Swiss Indoors.
Søndag vandt tennisstjernen turneringen for tiende gang i karrieren, da Alex de Minaur i finalen blev besejret i to sæt med cifrene 6-2, 6-2.
Det var schweizerens 15. finaleoptræden i indendørsturneringen, der spilles i Basel.
- Det gik hurtigt, men godt. Jeg synes, jeg spillede en god kamp, siger en følelsesladet Federer efter sejren ifølge Reuters.
- Jeg synes også, Alex har spillet en flot turnering, og jeg tror, vi begge kan være tilfredse, men sikke et øjeblik det er for mig at vinde for tiende gang her i min hjemby Basel.
Federer var fra start ovenpå og brød De Minaurs serv til 3-1, anden gang australieren havde udlægget.
Første sæt kom i hus, da Federer igen vandt i De Minaurs serv på sin anden sætbold.
I andet sæt satte den schweiziske tennisstjerne hurtigt kurs mod titlen, da han med sit tredje servebrud gjorde det til 2-0.
De Minaur kunne ikke svare igen, og kampen blev afgjort i australierens serv, da Federer på sin første matchbold lukkede kampen.
Det er Roger Federers 103. ATP-titel i karrieren. Med søndagens resultat fuldender han et hattrick af sejre i Swiss Indoors.
Ud over sejrene i 2017 og 2018 har tennisstjernen også vundet turneringen i 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2014 og 2015.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde