Federer fortsætter succesen i Halle
Roger Federer er klar til semifinalen i græsturneringen i Halle, som er opvarmningsturnering til Wimbledon.
Roger Federer er klar til semifinalen ved græsturneringen i tyske Halle. Det stod klart, at da han fredag besejrede tyske Florian Mayer 6-0,-7-6 i en kamp, der tog lidt over én time.
ATP-turneringen i Halle er en af de traditionelle opvarmningsarrangementer til sommerens store højdepunkt, Wimbledon, og det er en turnering, som Federer har særdeles gode erfaringer fra.
Den 33-årige schweizer er nået til finalen de seneste ni gange, han har deltaget, og han har vundet turneringen syv gange.
Roger Federer blev sendt ud af French Open allerede i kvartfinalen i år, da han tabte til landsmanden, og den senere vinder, Stanislas Wawrinka, i kvartfinalen, og derfor satser verdens nummer to på at tanke selvtillid i græsturneringen, som han vandt i fjor.
Federer møder i semifinalen kroaten Ivo Karlovic, der har spillet overbevisende i turneringen indtil nu.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned