Federer løfter trofæet i Cincinnati
Schweiziske Roger Federer varmer for alvor op til US Open med sin triumf over David Ferrer ved Cincinnati Masters.
Efter sætcifrene 6-3, 1-6, 6-2 kunne Federer sen søndag aften dansk tid løfte Ohio-turneringens trofæ for sjette gang i karrieren.
Verdens nummer tre på ranglisten er glad for at være tilbage i titelkapløbet. Særligt for sine børns skyld.
- Jeg har endelig vundet et stort trofæ til børnene. Jeg har haft nogle mindre med hjem, og jeg bliver ved med at fortælle børnene, at det stadig er trofæer, men det her burde tilfredsstille dem, jokede faren til to sæt tvillinger.
Sejren er samtidig Federers 16. over Ferrer, som han ikke har tabt til i 11 år.
Federer vandt overlegent finalens første sæt og kom foran 5-0.
Efter en sjælden tur i omklædningsrummet efter nederlaget i andet sæt, kom Federer buldrende tilbage og tog tredje sæt og dermed sejren.
David Ferrer var også hurtig til at erkende sit nederlag efter kampen.
- Jeg nåede finalen, men jeg kan aldrig slå Roger, han er for stor en mundfuld for mig. Jeg er heldig at få lov til at spille med de bedste i verden. Roger fortjente at vinde titlen, siger spanieren.
Det var ellers tæt på, at den 33-årige schweizer ikke ville gennemføre turneringen i Cincinnati for at give kroppen ro op til US Open.
Den traditionsrige US Open går i gang 25. august.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker