Fem cubanske fodboldspillere hopper af i Canada
Yordan Santa Cruz (til venstre) var blandt de fem cubanske fodboldspillere, der hoppede af i Canada. Foto: Orlando Estrada/Ritzau Scanpix
Orlando Estrada/Ritzau Scanpix
Fem fodboldspillere hoppede af i forbindelse med Cubas kamp i Nations League mod Canada.
Fem spillere fra Cubas fodboldlandshold er hoppet af i forbindelse med holdets kamp på udebane mod Canada i Toronto i weekenden.
Det oplyser cubansk tv mandag aften, skriver nyhedsbureauet AFP.
Afhopningen skete umiddelbart efter, at holdet havde tabt 0-6 i Nations League under forbundet Concacaf, der primært tæller nord- og mellemamerikanske lande.
De fem spillere er Yordan Santa Cruz, Andy Baquero, David Urgelles, Orlendiz Benitez og Alejandro Portal, der forsvandt i kølvandet på kampen.
Yordan Santa Cruz betragtes som en af Cubas bedste spillere. Sammen med Andy Baquero var han med til at kvalificere landet til VM for U20-spillere i 2013.
Afhopninger er et ganske kendt fænomen i Cuba. Således er 44 cubanske fodboldspillere hoppet af i løbet af de seneste 17 år.
Den seneste gang før weekenden var, da fire spillere hoppede af i forbindelse med Gold Cup i USA i juni.
Det samme skete i forbindelse med Gold Cup i 2015.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned