Ferguson er vred: Van Persie kunne være død
Alex Ferguson var rasende, da han mødte pressen efter 1-1-opgøret mod Swansea søndag, og særligt en episode gjorde den skotske manager for Manchester United vred.
Midt i anden halvleg sparkede Swanseas forsvarsspiller Ashley Williams hårdt til bolden, der lå foran en liggende Robin van Persie, der var faldet i feltet. Bolden ramte hollænderen i baghovedet, som fik en seriøs rusketur.
- Robin van Persie er heldig at være i live.
- Det var en beskæmmende handling fra Swanseas spiller i dag, og han burde få karantæne af fodboldforbundet (FA). Robin kunne have brækket halsen, siger Alex Ferguson.
Skotten, som ellers har set lidt af hvert i sine 38 år som manager, vurderer Williams' handling til at være en af de værste længe - også selvom hollænderen efterfølgende spillede videre.
- Det er en af de mest farlige episoder, jeg har set på en fodboldbane i mange, mange år. Det var fuldstændig velovervejet, og det foregik lige foran dommeren, siger Alex Ferguson.
Forsvarsspilleren siger selv, at det var et uheld, at bolden ramte Robin van Persie i hovedet.
- Jeg ville bare sparke bolden væk i frustration, og uheldigvis ramte den ham i hovedet, og så blev han vrissen, siger Ashley Williams.
Kampens to mål blev scoret af Patrice Evra og Michu, som nu er topscorer i Premier League med 13 mål i denne sæson.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde