Ferguson hylder effektive Robin van Persie
Med to scoringer var målmaskinen Robin van Persie igen dagens mand for Manchester United, da den engelske storklub tirsdag aften vandt 2-1 i Champions League over CFR Cluj fra Rumænien.
Og United-manager Alex Ferguson er da også meget tilfreds med sin dyrt indkøbte forward, der lavede sejrsmålet kort efter pausen på en aflevering fra Wayne Rooney.
- Både afleveringen og afslutningen var gode, da Robin lavede mål nummer to. Det var en fantastisk afslutning, siger Alex Ferguson ifølge AFP.
Manchester United har gjort det til en dårlig vane i denne sæson at komme sløvt fra start, og kampen i Cluj var ingen undtagelse. Rumænerne var mindre end et kvarter om at bringe sig foran, men van Persies scoringer vendte kampen.
Ferguson ærgrer sig kun over, at det ikke blev til flere scoringer, så han kunne have undgået spændingen til sidst.
- Vi kom under pres, og sejren var på vippen, fordi vi ikke fik lukket kampen.
- Men vi forsvarede os godt, når man ser bort fra deres mål. Jeg er meget glad for resultatet, for Cluj har en god statistik på hjemmebane, og det er aldrig let at vinde på udebane i europæisk fodbold, lyder det fra Alex Ferguson.
Næste Champions League-opgave for Ferguson og hans spillere er om tre uger, når portugisiske Braga kommer til Old Trafford i Manchester.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker