Ferguson: Intet landsholdscomeback til Rio
Selv om John Terry har meldt fra til det engelske landshold, bliver der ikke noget landsholdscomeback til Manchester Uniteds Rio Ferdinand, der ellers spiller samme position i midterforsvaret.
Det mener United-manager Alex Ferguson, der er overbevist om, at landstræner Roy Hodgson vil satse på andre folk end den snart 34-årige Ferdinand.
- Jeg tror ikke, at Rio bliver udtaget. Roy Hodgson tog en beslutning op mod EM, og den tror jeg ikke, der bliver lavet om på.
- Det vil være svært at gå hen til Rio nu og byde ham velkommen tilbage, siger Ferguson ifølge AFP.
Rio Ferdinand blevet udeladt fra EM-truppen, og selv om forsvaret ved den lejlighed blev ramt af flere afbud, blev han heller ikke efterudtaget.
- Fodboldmæssige årsager, sagde Roy Hodgson ved den lejlighed.
Rio Ferdinand, der har spillet 81 landskampe, er blevet en varm kartoffel, fordi han har bakket markant op om sin bror Anton, der anklagede daværende landsholdskaptajn John Terry for racisme.
Af samme grund opstod der før EM spekulation om, om Rio Ferdinand kunne danne midterforsvar med John Terry. Det mulige problem løste Hodgson altså ved ikke at udtage Ferdinand.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde