Ferguson lover Rooney en ny kontrakt
Det bliver ikke uenighed om kontrakten, der får Wayne Rooney til at forlade Manchester United.
Det forsikrer manager Alex Ferguson oven på rygterne om, at den engelske landsholdsangriber skulle være på vej væk fra Premier Leagues tophold.
- Der er ingen problemer, hvad kontrakten angår. Når den skal genforhandles, så bliver den genforhandlet, siger Ferguson til Mail on Sunday med henvisning til, at aftalen mellem Rooney og United udløber i 2015.
Ferguson, der allerede tidligere på ugen var ude for at mane rygterne om en transfer i jorden, fastholder, at Rooney fortsat har udsigt til at spille en hovedrolle i klubben fremover.
Det siger han, også selv om angriberen ikke var med fra start i midtugens Champions League-opgør mod Real Madrid.
- Vi vil ikke af med gode spillere. Han er Paul Gascoigne, han er Bobby Charlton. Han er den bedste engelske spiller. Han har næsten nået sin modne alder.
- Han har haft en del problemer i denne sæson med sygdom og skader, og han har ikke spillet mange kampe i træk, men han har stadig givet mig 14 mål. Han ender med 20 mål, det er jeg sikker på, siger manageren ifølge Reuters.
Wayne Rooney har i denne sæson stået i skyggen af nytilkomne Robin van Persie i United-angrebet.
I ligaen har van Persie lavet 19 mål, mens det kun er blevet til 11 for Rooney indtil videre.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker