Ferguson: Umuligt at købe Cristiano Ronaldo
Efter Manchester Uniteds meget overraskende 0-1-nederlag mod Norwich lørdag aften erkender Uniteds manager Alex Ferguson, at han ville ønske, at han stadig havde superstjernen Cristiano Ronaldo i truppen.
Portugiseren spillede seks sæsoner på Old Trafford, inden han skiftede til Real Madrid.
Ferguson mener, Ronaldos præstationer i Manchester gør ham til én af de største i klubbens historie, men med hans haglbyger af mål i den spanske liga er værdien øget væsentligt siden skiftet fra England.
- Jeg ville gerne tro på, at det ville være muligt at få ham tilbage, men jeg tror det ikke. Vi snakker om ufattelige summer nu. Han er ganske enkelt umulig at købe. Hvem ville have råd til det, spørger Alex Ferguson ifølge Sky Sports.
Cristiano Ronaldo kostede Real Madrid i omegnen af 80 millioner britiske pund (743 millioner kroner), da han skiftede til den spanske hovedstad fra Manchester United i 2009.
Trods den enorme pris mener Alex Ferguson, at madrilenerne lavede en god handel.
- Han har været en god handel for Madrid, men han har altid ønsket at spille for dem. Det var hans drengedrøm, siger Alex Ferguson.
Cristiano Ronaldo lavede 84 mål i 196 ligakampe for Manchester United. Siden skiftet til Real Madrid er det blevet til vanvittige 124 mål i 113 kampe i den spanske liga.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker