Fifa bekræfter tre bud på kvindernes VM i 2027
Australien og New Zealand var vært for det seneste VM for kvinder. Billedet er fra finalen i Sydney, hvor Spanien slog England. (Arkivfoto). Foto: Abbie Parr/Ritzau Scanpix
Belgien, Holland og Tyskland er i spil som fælles vært for kvinde-VM. Brasilien har også budt på slutrunden.
Tre bud på værtskabet er i spil til kvindernes VM-slutrunde i fodbold i 2027.
Det bekræfter Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) lørdag.
De tre bud kommer fra tre forskellige kontinenter. I Europa ønsker Belgien, Holland og Tyskland at dele værtsrollen mellem sig, og USA og Mexico har desuden afleveret et fælles bud. Brasilien er eneste land, der er i spil som solovært.
- Fifa vil nu gennemføre en grundig evalueringsproces, herunder inspektionsbesøg i landene startende i februar 2024, før der offentliggøres resultater i en budevalueringsrapport i maj 2024, oplyser Fifa ifølge AFP.
Beslutningen om værtskabet træffes 17. maj 2024 ved en åben afstemning i forbindelse med Fifa-kongressen i Bangkok.
Sydafrika havde også planlagt at byde på slutrunden, men trak sig i sidste måned.
Det seneste VM i sommeren 2024 blev afholdt i Australien og New Zealand.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker