Fifa-boss tror ikke på Platinis kæmpe-EM

Meget tyder på, at Uefas præsident, Michel Platini, får opfyldt sit ønske om at holde EM 2020 i 12 eller 13 lande.

Offentliggjort Sidst opdateret

Franskmanden mener at have opbakning til idéen blandt flertallet af det europæiske fodboldforbund Uefas 53 medlemslande.

Men ikke alle er lige begejstrede for forslaget, blandt andet er generalsekretæren i verdensforbundet Fifa, Jerome Valcke, skeptisk. Han mener, at det vil "ødelægge turneringens ånd".

- Jeg taler på egne vegne, ikke som Fifas generalsekretær, og jeg forstår ikke idéen.

- Jeg vil ikke være kritisk, og jeg forstår, at det tjener et formål nu, hvor Europa er i krise, men det er ikke det bedste for turneringen. Det er et valg, der er fremtvunget af den økonomiske situation, siger Valcke.

Den økonomiske krise i Europa spiller da også en stor rolle for motivationen bag forslaget.

- Hvorfor skulle et eller to værtslande være tvunget til at bygge 10 stadioner, lufthavne og så videre?

- Med den anden løsning bliver der ét stadion pr. land og pr. by over hele Europa. Det bliver en hel del simplere og billigere, siger Michel Platini om sit forslag.

Det skal diskuteres torsdag på et møde i Uefas eksekutivkomité, og Platini forudser, at man ret hurtigt kan vedtage det, hvis der er stort flertal bag det.

Dansk Boldspil-Unions formand, Allan Hansen, bakker op om idéen, mens man blandt modstanderne formentlig finder lande som Tyrkiet, Aserbajdsjan, Irland og Skotland, der alle har udtrykt ønske om at stå for EM-turneringen i 2020 i den ene eller anden form.

/ritzau/