Fifa-boss: Vi får aldrig stoppet matchfixing
Denne uge har budt på flere sager om matchfixing, og nu blander præsidenten for det internationale fodboldforbund (Fifa), Sepp Blatter, sig i debatten.
- Fodbold er et spil, og i spil er der altid nogen, der snyder. Svindlerne bliver aldrig stoppet, siger Sepp Blatter torsdag.
Han rejser i øjeblikket rundt i Afrika i forbindelse med Africa Cup of Nations, og torsdag forholdt han sig til den omfattende offentliggørelse tidligere på ugen af det europæiske politisamarbejde Europols arbejde omkring hundredvis af mistænkelige fodboldkampe.
Europol-chef Rob Wainwright fortalte, at 425 dommere, spillere og andre aktører er mistænkt for at være involveret i snyderiet, og at man har kig på kampe i mere end 15 lande.
Og selv om Europol fortalte, at politiet nu har afsløret en organiseret kriminel gruppe i Asien, som står bag matchfixingen, er det ifølge Sepp Blatter som regel meget, meget svært at få fat på bagmændene.
- Vi ved, at der er kampe, som er manipuleret, og vi ved også, at det er meget, meget svært at få fat i bagmændene og svindlerne.
- Dette er alvorligt. Hvis kampe er fixet, vil interessen for at se fodbold forsvinde, siger Sepp Blatter.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde