Fifa-bosser er til salg for penge

Om seks uger afgøres det, hvem der skal være vært for fodbold-VM i 2018, og derfor er der hård kamp om Fifa-ledernes gunst blandt de lande, der har lagt billet ind på værtskabet.

Det har åbenbart fået flere medlemmer af den 24 mand store eksekutivkomité til at øjne chancen for en solid fortjeneste. I hvert fald har avisen Sunday Times filmet, hvordan to af komitéens medlemmer tilbyder at sælge deres stemmer.

Det drejer sig som Amos Adamu fra Nigeria, hvis stemme skal koste otte millioner dollar. Penge, som angiveligt skal bruges på at bygge fodboldbaner i Nigeria.

Også Reynald Temarii fra Tahiti, som er præsident for det oceaniske fodboldforbund, er til salg. Han har ifølge en af filmklippene bedt om 2,4 millioner dollar, der skal gå til et sportsakademi i New Zealand.

Det er forbudt ifølge Fifas regler at indgå sådanne aftaler, og derfor kigger forbundet nu på sagen.

- Fifa har allerede bedt om at få al information og alle dokumenter i denne sag og venter nu på at få dette materiale, skriver fodboldforbundet i en pressemeddelelse.

Fifa-præsident Sepp Blatter beder på forbundets hjemmeside alle om at holde tand for tunge, mens man undersøger sagen.

- Jeg vil holde jer orienteret om, hvad der yderligere sker i sagen. Indtil da vil jeg bede jer om ikke at udtale jer offentligt om dette emne, lyder Blatters opfordring til politikerne.

Han siger, at artiklen har kastet "et meget negativ skær over budprocessen med at få VM i 2018 og 2022."

Kandidaterne til værtskabet i 2018 er England, Rusland, Spanien/Portugal og Holland/Belgien.

/ritzau/

Det internationale fodboldforbund Fifa undersøger anklagerne om, at to af medlemmer af eksekutivkomitéen har villet sælge deres stemmer til højestbydende.

Offentliggjort Sidst opdateret