Fifa: Doping er ikke et problem i fodbold
Flere internationale atletikstjerner er de seneste uger blevet testet positive for brug af doping.
Men doping skulle ifølge det internationale fodboldforbund, Fifa, ikke være et problem inden for fodbold. Det vurderer Fifas medicinske chef, Jiri Dvorak.
- Jeg er sikker på, at der ikke er systematisk doping inden for fodbold. Der er ingen systematisk dopingkultur, siger Dvorak til Fifas hjemmeside.
- Selvfølgelig er der individuelle sager. Vi foretager mere end 30.000 dopingkontroller hvert år, og der er omkring 70 til 90 sager. De fleste af dem drejer sig om marijuana og kokain.
- Nogle af dem drejer sig også om anabolske steroider, men det er individuelle sager, siger Jiri Dvorak.
Fifa har taget hul på de første faser af et biologisk pas - som også er kendt inden for international cykelsport - i februar. Det betød, at spillerne ved Confederations Cup i juni blev testet.
Dvorak fortæller, at Fifa vil forsøge at få flere fodboldforbund til at støtte op om det biologiske pas.
- Vi har diskussioner med Uefa (det europæiske fodboldforbund) og andre forbund om at starte en biologisk profil i forbundene, så alle topspillere vil blive registreret.
- Hvis vi skulle blive mistænksomme, så kan vi teste mere intelligent og præcist, siger den medicinske chef.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned