Fifa giver fodboldpræsident karantæne for korruption
Ganbold Buyannemekh må ikke virke i fem år i fodboldverdenen efter at være blevet dømt for korruption.
Det internationale fodboldforbund (Fifa) har tildelt præsidenten for Mongoliets fodboldforbund, Ganbold Buyannemekh, fem års karantæne.
Fifas etiske komité har truffet beslutningen, fordi Ganbold Buyannemekh har modtaget bestikkelse fra den tidligere præsident for det asiatiske fodboldforbund Mohamed bin Hammam.
Sidstnævnte har Fifa allerede idømt livsvarig karantæne, efter at han købte sig til stemmer ved præsidentvalget i Fifa i 2011. Et valg, som bin Hammam dog tabte til den mangeårige præsident Sepp Blatter.
Ganbold Buyannemekh var blandt dem, der modtog penge fra Mohamed bin Hamman.
Derfor må han ikke være involveret i fodboldaktiviteter af nogen art, hverken nationalt eller internationalt, i de næste fem år.
Karantænen er gældende fra den 15. oktober.
Seneste artikler
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Røg i hal ved børnehus
Kontrol af byggeplads afslørede efterlyst ukrainer
Mikkel oplever sin tredje skolelukning
René Hedegaard fortsætter som direktør i Krokodille Zoo
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Kvinde anholdt: Truede med at skyde bekendt
Bostedet Langholt lukker