Fifa sender flyvende fodboldkvinder på businessclass
De kvindelige landshold i fodbold får bedre forhold i fremtiden i forbindelse med VM-slutrunder, oplyser Fifa torsdag. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Ifølge en Fifa-ansat vil kvindernes landshold få større præmiepenge og flyve på øverste klasse i fremtiden.
Noget tyder på, at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) vil forsøge at gøre forskellen mellem kvinder og mænd i fodbold mindre.
Således oplyser Emily Shaw, der er i spidsen for udvikling af kvindefodbold i Fifa, at nogle kvindelandshold i forbindelse med VM-slutrunden i Frankrig i 2019 vil få betalt flybilletter på det fineste niveau, som typisk hedder businessclass.
Det oplyser Emily Shaw ifølge nyhedsbureauet AP på en konference torsdag.
I øjeblikket er det normalt, at Fifa betaler disse flybilletter på luksusklassen for en delegation på 50 personer for herrelandshold, der deltager ved en VM-slutrunde.
Ifølge Emily Shaw vil opgraderingen omkring de kvindelige landshold gælde for nationer, der skal flyve i fire timer eller mere for at nå frem.
Hun oplyser også, at Fifa vil hæve det samlede beløb for præmiepenge i forbindelse med kvindernes slutrunde.
I 2015 delte 24 deltagende kvindelandshold ved VM et beløb på 15 millioner dollar (cirka 95 millioner kroner).
Til sammenligning er den samlede præmiesum til deling mellem 32 deltagende nationer i forbindelse med herrernes VM-slutrunde i 2022 på 440 millioner dollar (cirka 2,7 milliarder kroner).
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker