Fifa tester elektroniske måldommere

Det internationale fodboldforbund Fifa tager fra næste uge et afgørende skridt i retning af at indføre elektroniske måldommere i fodbold.

Fifa har indkaldt 10 firmaer, som mener at kunne levere et pålideligt system til test i Zürich, og i begyndelsen af marts skal resultaterne vurderes på et Fifa-møde i Wales, skriver ESPN Soccernet.

Det ligger dog allerede fast, at det europæiske fodboldforbund Uefa ikke vil støtte de nye systemer.

I denne sæson har Uefa i stedet valgt at bruge ekstra dommere i Champions League og Europa League. Og det europæiske fodboldforbund ventes at søge om tilladelse til at bruge de ekstra dommere ved EM i 2012.

- Med ekstra dommere har vi ikke brug for den nye mållinje-teknologi, sagde Michel Platini i januar.

Før Fifa godkender og udvælger et system til elektroniske domme, skal det opfylde en række krav. Systemet skal være 100 procent pålideligt, og det skal kunne levere en dom til den rigtige dommer i løbet af højest et sekund.

Hvis Fifa finder et godt system, ventes det, at systemet skal testes på forsøgsbasis i enkelte fodboldligaer over en periode.

/ritzau/

Det internationale fodboldforbund tester nu 10 forskellige elektroniske systemer til at afgøre mål i fodbold.

Offentliggjort Sidst opdateret