Fifa undersøger storsejr for resultatfusk

Ørkenstaten Bahrain havde brug for mindst en nimålssejr for at bevare chancen for at gå videre, og det lykkedes altså - blandt andet i kraft af et tidligt rødt kort til Indonesiens målmand og flere straffespark undervejs.

Det lykkedes dog alligevel ikke Bahrain at kvalificere sig til næste runde, fordi Qatar med en scoring fem minutter før tid i en kamp mod Iran fik det ene point, man skulle bruge for at slutte foran Bahrain i kvalifikationen.

Men derfor har det internationale fodboldforbund Fifa alligevel besluttet sig for at undersøge omstændighederne omkring det bemærkelsesværdige resultat.

- I betragtning af det usædvanlige resultat og med en interesse i at bevare spillets troværdighed, vil Fifas sikkerhedsafdeling foretage en rutinemæssig undersøgelse af kampen og dens resultat, hedder det i en pressemeddelelse fra forbundet.

Det var allerede inden kampen kendt, at Indonesien stillede med et svækket hold, fordi flere spillere var blevet idømt disciplinære karantæner af deres eget forbund.

/ritzau/

Det virkede næsten for godt til at være sandt, da Bahrain tidligere på ugen slog Indonesien med hele 10-0 i en afgørende VM-kvalifikationskamp.

Offentliggjort Sidst opdateret