Fifa undersøger ungdomskøb hos Chelsea og Manchester City
Chelsea nyder succes i øjeblikket, men klubben har muligvis forbrudt sig mod reglerne på transfermarkedet. Foto: /ritzau/AP/Kirsty Wigglesworth
/ritzau/AP/Kirsty Wigglesworth
Fifa efterforsker, om Chelsea og Manchester City har brudt reglerne for køb af spillere under 18 år.
De engelske storklubber Chelsea og Manchester City er i gang med at blive undersøgt at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) i sager om køb af spillere under 18 år.
Det bekræfter de to klubber over for både BBC og Sky Sports.
Begge klubber har tidligere modtaget domme for at have forbrudt sig mod reglerne for handel med ungdomsspillere.
Hvilke aftaler med ungdomsspillere, der har fået Fifa til at kigge mod klubberne på ny, vil Fifa ikke ud med.
- Vi kan bekræfte, at der er en efterforskning i gang, men vi kan ikke komme med detaljer, mens efterforskningerne pågår, siger en Fifa-talsmand til Sky Sports.
Både Chelsea og Manchester City nægter at have brudt reglerne, siger de til BBC.
En af følgende tre regler skal opfyldes, hvis man skal handle med en fodboldspiller under 18 år, skriver BBC:
* Spillerens forældre skal flytte til det land, som klubben spiller i, af grunde, der ikke relaterer sig til fodbold.
* Spilleren skal være fyldt 16 år og komme fra en klub i et EU-land eller et land, der er medlem af EØS (Europæisk Økonomisk Samarbejdsområde). For eksempel må man først hente sydamerikanske eller afrikanske spillere, når de er fyldt 18 år.
* Spilleren bor i et andet land, men inden for en radius af 100 kilometer fra den klub, som vil købe ham.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker