Fire dobbeltbogeys sender Thomas Bjørn mod bunden
Foto: Glyn Kirk /Scanpix
Glyn Kirk /Scanpix
Det var noget af en omskiftelig runde, Thomas Bjørn leverede, da den danske golfspiller torsdag tog hul på første runde af Alstom Open de France i Paris.
Desværre for danskeren gik det mest ned ad bakke, så Thomas Bjørn måtte bruge 76 slag, fem slag over banens par.
Det placerer ham foreløbig på en delt 124.-plads blandt de 153 spillere, der fuldførte første runde.
Han var blandt de spillere, der indledte turneringen på 10. hul, og de første ni huller blev en gedigen nedtur.
Hele fire dobbeltbogeys blev det til, og så hjalp det kun lidt, at Thomas Bjørn også lavede en enkelt eagle.
Anden halvdel af runden blev noget mindre spektakulær, men efter en bogey fik Thomas Bjørn reddet lidt af æren med to birdies på de afsluttende tre huller.
Amerikaneren Kevin Stadler fører Alstom Open de France i 64 slag.
Anders Hansen er bedste dansker i 71 slag, hvilket placerer ham på en delt 31.-plads.
Joachim B. Hansen og Søren Kjeldsen brugte 72 slag, mens Andreas Hartø var 73 slag om at færdiggøre runden.
Morten Ørum Madsen og Søren Hansen gik runden i 74 slag, mens Lucas Bjerregaard ligger lige foran Thomas Bjørn i 75 slag.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde