Fischer: Jeg har fået mit landsholdsgennembrud nu
Viktor Fischer har spillet de seneste fire landskampe fra start. Foto: Polfoto/Lars Poulsen
Polfoto/Lars Poulsen
Skiftet fra Morten Olsen til Åge Hareide har været med til at sikre Viktor Fischers gennembrud på landsholdet.
Det er snart fire år siden, at Viktor Fischer debuterede på det danske A-landshold i fodbold.
Det er dog først efter gode præstationer i de seneste fire landskampe, at Middlesbrough-angriberen føler, at han har fået sit landsholdsgennembrud.
- Jeg havde ikke fornemmelsen i min egen krop, at jeg nogensinde under Morten Olsen slog igennem som den spiller, jeg kan være, og jeg er. Den følelse har jeg fået unger Åge Hareide.
Spørgsmål: Så du er slået igennem på landsholdet nu?
- Ja, det synes jeg.
- Jeg har ikke nogen definition, og jeg ved ikke, om der er en definition på, hvad det er at slå igennem. Altså hvor meget man skal spille, hvor godt man skal spille, hvor mange mål man skal score som angriber.
- Men jeg har en fornemmelse af, at nu er jeg slået igennem på landsholdet, siger Viktor Fischer.
I testkampene forud for VM-kvalifikationen scorede han mod Bosnien og Liechtenstein. Han bidrog også med måloplæg i testkampene og senest i 1-0-sejren over Armenien i den første kvalifikationskamp.
- Fornemmelsen af et gennembrud kommer på baggrund af resultaterne på et hold, der præsterer. Jeg har scoret mål, og jeg har lavet mange assist de sidste to gange, vi har været samlet.
- Jeg er ligeglad med, om folk kalder det et gennembrud, jeg har en fornemmelse af, at jeg har fået et gennembrud, siger Viktor Fischer.
Under Morten Olsen spillede Fischer oftest på kanten i de otte landskampe, han fik i en periode på tre år. Siden Åge Hareide er kommet til, har han spillet angriber i nordmandens 3-5-2-system.
Det er en del af forklaringen på gennembruddet, mener han.
- Jeg spillede i Ajax i et Morten Olsen-system, og der kunne jeg sagtens fungere. Men det her system på landsholdet lader jo til - man kan jo bare kigge på statistikken - at passe mig bedre med to angribere, siger Fischer.
Lørdag har han mulighed for at starte inde for femte landskamp i træk, når Danmark møder Polen på udebane i VM-kvalifikationen. Tre dage senere spiller Danmark hjemme mod Montenegro.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde