En af Sophie Fjellvang-Søllings styrker er de gode starter. Men det var netop en dårlig start, der sendte hende tidligt ud af konkurrencen i skicross ved vinter-OL.
- Det er min egen skyld, at det gik galt i starten. Det plejer at være min spidskompetence, så det er surt at gå ned på den, siger Sophie Fjellvang-Sølling, der sluttede som nummer 21.
- Jeg har aldrig set sådan en start i skicross tidligere. Den minder om dem, som de har i snowboard. Jeg kørte den rigtigt under træningen og følte mig ikke specielt nervøs, så jeg kan ikke give nogen forklaring på, hvorfor det gik galt, siger danskeren, der inden OL havde håbet på at blive blandt de fire finaledeltagere.
I stedet blev hun slået i ottendedelsfinalen af to nordmænd. Undervejs nåede danskeren dog at overhale en konkurrent fra Frankrig.
- Det var ikke meningen, at det skulle gå sådan her. Men det er der ikke noget at gøre ved. Jeg vil arbejde på at lægge skuffelsen bag mig og se fremad, for det er spild af energi at tænke på noget, som jeg ikke kan ændre på, siger Sophie Fjellvang-Sølling.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker