Flot sjetteplads i Polen
Lea Andreassen Torabi på Bergakras Amaranth. Foto: Privat
Privat
17-årige Lea Andreassen Torabi til international dressur-stævne.
ZAKRZOW Den 17-årige dressur-rytter, Lea Andreassen Torabi, Nykøbing, opnåede en fornem sjetteplads ved det internationale Concours de Dressage i Zakrzow lidt uden for Wroclaw i det sydvestlige Polen.
Nykøbing-pigen, der stiller op i ungdomsklassen, der er for ryttere fra 18 til 21 år, hvor hun er en af de yngste på den del af det danske landshold, der var i Polen med i alt syv ryttere.
Konkurrencen - med deltagere fra flere nationer - forløb over to dage, hvor Lea Andreassen Torabi på Bergakras Amaranth indledningsvis blev nummer fire og syv i sin klasse, inden hun i finalen havnede som nummer seks.
Dermed sluttede Nykøbing-pigen lige nøjagtig uden for præmierækken.
Både glad og stolt
Lea Andreassen Torabi blev af de fire dommere i finalen bedømt med pointscoren 74,80 - 72,92 - 72,84 - 70,80.
Ungdomsklassen, der havde 18 deltagere på startlisten, blev vundet af Rose Oatley, Tyskland, på Rock Revolution foran to polske ekvipager.
Bedste danske rytter var Laura Gotteberg Brandt Jakobsen på Romio Højris på en fjerdeplads. Laura er i øvrigt Leas jævnaldrende veninde.
- Lea var både glad og stolt over præstationen i Polen, fortæller hendes mor Sara Andreassen Torabi.
- Resultatet skal også ses i lyset af, at Bergakras Amaranth er en urutineret hest med kun ganske få konkurrencer på cv'et, forklarer Sara Andreassen Torabi.
Næste opgave for Lea er et stort stævne i Nordsjælland i november.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker